Počítače Žižkov

Hledat

Nefunguje počítač? Nenajíždí? Nestartuje?

 

 Technika není samostřejmě nesmrtená, proto sem tam něco odejde. Pokud Váš počítač z ničeho nic přestal fungovat, důvodem může být celá řada událostí. Někdy je řešení jednoduché, jindy nikoliv. Pojďme se podívaat na nejčastější opravy stolních počítačů, které na prodejně běžně provádíme.

 

Symptom mrtvý brouk....

 

-Zmáčknu tlačítko zapínání a nestane se naprosto nic

 

Předně by se měl uživatel ujistit, že je počítač zapojený na funkční zásuvku. Zní to jako trivialita, ale ze zkušenosti se již několikrát ukázalo, že může odejít prodlužovačka, rozdvojka, zásuvka atd. Pokud jsme si funkční zásuvkou jisti, většinou v je v těchto případech na vině počítačový ATX zdroj. Může umřít stářím, vyzkratování, špatnými provozními podmínkami (příliž horko, sucho, vlhko, zaprášení uvnitř, výkyv napětí v síti atd).  Pro identifikaci je nutné jeho vyndání a oměření....

 

Vadný zdroj jsme schopni diagnostikovat a vyměnit většinou rychle a cena totoho zásahu se většinou pohybuje cca v rozmezí 700-1500kč dle jeho výkonu. Kvalitní zdroj do herních počítačů může být i v řádů několika tisíc korun.

 

 

 

Pokud je zdroj v pořádku, další příčinou může být například úmrtí základní desky. Tam se cena opravy pohybuje od 1000kč výše, doba opravy se odvíjí od dostupnosti. Některé starší desky je již problém sehnat a někdy se to ani nepodaří. Výměna za jiný typ s sebou může nést i nutnost přeinstalování operačního systému (Windows).

 

 

 

 

Pípající počítač....

 

-Zapnu počítač, roztočí se větráčky a počítač začne pípat

  

Pokud počítač po zapnutí začne pípat, snaží se svému majiteli něco sdělit. Signály jsou často spojeny s morseovou abecedou a naznačují možnou příčinu nefunkčnosti počítače. Většinou to je problém grafické karty nebo pamětí. Někdy se například vlivem otřesů při transportu může grafika nebo paměť uvolnit ze slotu a stačí ji pouze domáčknout zpět.  Otevření a otestování je možné většinou na počkání a cena symbolicky 100kč, v případě spojení s jiným zásahem (například vyčištění PC od prachu) ji neúčtujeme.

 

Pokud nejde o špatný kontakt, ale vadnou komponentu, cena výměny grafické karty se pohybuje většinou od  600kč.  Záleží na slotu (AGP nebo PCI-e), výrobci (Ati, nVidia, Matrox...) velikosti paměti v MB atd....

 

 

Pokud jde o špatnou operační paměť RAM, cena výměny záleží na typu (SDRAM, DDR, DDR2, DDR3), její frekveci a velkosti (MB/GB). U starých PC může být oprava od 400kč, u novějších dle kapacity obvykle 500-2000kč

 

 

 

Funící počítač....

 

-Zapnu počítač, roztočí se větráčky a tím to končí

  

Každá základní deska se chová jinak, proto někdy můžou být příčiny stejné jako u výše uvedeného symptomu pípajícího počítače, tedy proglém s grafickou kartou nebo paměťmi RAM. Stejně se chová i PC když má shanu pípat, ale například není připojen repráček, nebo jej deska vůbec nemá.

 

Pokud se nejedná o tento problém, může být příčinou i špatný procesor CPU (Intel, AMD). Délka diagnostiky bývá delší, dle dostupnosti procesoru. Cenově se oprava může pohybovat od 1000kč až do několika tisíc.

 

 

 

Občas se stává, že při startu počítače nenajede grafika z důvodu přetížení USB sběrnice. Technologicky je odběr proudu omezený na  0,5A a v případě zapojení více zařízení může být nedostatečný. Domácí diagnostika je jednoduchá. Pokud odpojíte všechna zařízení z USB a počítač bude startovat již normálně, problém se dá vyřešit dokoupením USB HUBu s vlastním napíjením. Zařízení přepojíte z PC do něj. Cena je cca 400kč.

 

 

 

Po startu počítač napíše chybu a nenajede....

 

-Zapne se počítač, ale najede černá obrazovka s chybou a nenajede windows

 

"Počítač píše chybu" je samostřejmě velmi rozsáhlý pojem. Příčin proč systém nestaruje může být hodně. Problémy mohou být jak na hardwarové úrovni, tak na na softwarové.

 

chyba - No bootable device

 

Pokud nenajede Windows, ale napíše se chybová hlášká obsahující "No bootable device". počítač nemůže najít disk s instalací systému. Jestli že do této doby fungoval bez problému, mohlo nastat několik problémů

- pevný disk umřel (reklamace, výměna)

- je poškozen boot sektor pevného disku(často lze opravit softwarově bez ztráty dat)

- disk je v pořádku, ale počítač jej nevidí (často softwarové nastavneí BIOSU)

- disk je v pořádku, ale byl poškozen sytém (někdy lze opravit, jindy nutná reinstallace)

 

 jednoduché softwarové úpravy provádíme na prodejně většinou na počkání za 200kč, složitější již dle rozsahu. Reinstallace Windows od 600kč.

 

 

... bude dopolněno

 


DomůDomů

Košík  

(prázdný)

Novinky

Momentálně nejsou žádné novinky